Zmiana sposobu użytkowania – przebudowa

Zmiana sposobu użytkowania – przebudowa

Czy stary budynek gospodarczy z cegły, może zmienić się w przestronny i przytulny dom? Zobacz efektowną metamorfozę.

Po wykonaniu oceny technicznej budynku, przystąpiliśmy do prac nad jego zmianami, uwzględniając życzenia inwestora oraz wymogi Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla terenu gminy Słupia Jędrzejowska.

W ramach projektu przewidziano rozbudowę, przebudowę i nadbudowę istniejącego budynku gospodarczego wraz ze zmianą jego sposobu użytkowania na cele mieszkalne.

Budynek pozostał w formie prostej bryły opartej na rzucie prostokąta, przykrytej nowym, wielospadowym dachem.

Wejście do domu odbywa się przez dobudowany wiatrołap od strony wschodniej. Tworzy on barierę przed chłodem, a także jest miejscem gdzie można zostawić obuwie, wierzchnie okrycia czy parasole.

Przebudowa budynku związana była z koniecznością zapewnienia wygodnej komunikacji parteru z poddaszem mieszkalnym. Zdecydowaliśmy, że będzie się ona odbywać przez otwarte schody drewniane, wkomponowane w przestronny salon. Takie rozwiązanie pozwoliło zaoszczędzić miejsce, które z pewnością zabrałaby osobno wydzielona klatka schodowa.

Na parterze zaprojektowana została także funkcjonalna kuchnia, subtelnie oddzielona od salonu barkiem. Znalazło się tu także miejsce na niewielką toaletę oraz pokój gościnny. Z salonu i pokoju gościnnego umożliwiliśmy wyjście na taras, ułatwiając domownikom kontakt z naturą. Ze względów praktycznych w północnej części domu powstała kotłownia wraz ze składem opału i niezależnym wyjściem na zewnątrz.

Nadbudowa budynku dotyczyła zapewnienia warunków na poddaszu, dających możliwość wykorzystania go na cele mieszkalne. Zmiana sposobu użytkowania, wprowadziła konieczność wzmocnienia istniejącego stropu, z uwagi na zwiększenie dotychczasowych obciążeń.  Po modyfikacjach uzyskaliśmy na poddaszu komfortową powierzchnię mieszkalną oraz zachowanie idealnych proporcji budynku, dzięki ściance kolankowej o optymalnej wysokości. Poddasze stanowi w całości strefę nocną. Wydzielono tu 2 sypialnie, oddzielną garderobę i ogólnie dostępną, dużą łazienkę. Jedna z sypialni posiada duże, dwuskrzydłowe okno z wyjściem na balkon, umożliwiające obserwację wschodzącego słońca.

Ze względu na lokalizację budynku w zbliżeniu do granicy z działką sąsiednią, jego ściana zachodnia została zaprojektowana, jako ściana oddzielenia przeciwpożarowego.

Efektem naszych prac jest tradycyjna bryła budynku współgrająca z nowoczesnymi rozwiązaniami. Są to duże przeszklenia, dające wnętrzu przestronności oraz ciemny, wielospadowy dach, kontrastujący z jasnym tynkiem.

Info

Share