Zastanawiasz się, jak obniżyć koszty budowy domu? Jak budować by nie zwariować? Przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczne porady- jak mądrze wprowadzić oszczędności i przez długie lata cieszyć się zaletami swojego domu:))
Zacznij od przygotowania kartki i długopisu;) Tak, Tak! Następnie przelej na papier swoje oczekiwania i zacznij PLANOWAĆ. Oszczędzać można na wszystkim, ale nie na wszystkim należy oszczędzać:)
Poznaj praktyczne porady na oszczędne budowanie:
- PROJEKT
Wybór odpowiedniego projektu to klucz do ekonomicznej budowy. Koszt budowy domu liczy się na podstawie metrów kwadratowych jego powierzchni. Zatem im mniejszy wybierzesz budynek, tym niższy będzie koszt jego budowy i utrzymania w przyszłości.
Możesz skorzystać z projektu gotowego lub zlecić jego wykonanie na indywidualne zamówienie. Kupuj „z głową”. Kuszący i łatwy jest zakup gotowego projektu. Jest on jednak tańszym rozwiązaniem tylko w przypadku, gdy nie wymaga wprowadzania zmian, lub są one niewielkie. Zmiany w projekcie wiążą się z dodatkowymi kosztami. Do projektu gotowego musisz jeszcze doliczyć cenę jego adaptacji. Wartość projektu indywidualnego może być wyższa, ale podczas jego opracowania projektant będzie mógł wprowadzić rozwiązania, które finalnie wpłyną na obniżenie kosztów budowy.
Dobrym sposobem na oszczędzanie jest wybór projektu domu o prostej bryle, wykonany na planie kwadratu lub prostokąta. Powinien on posiadać także tradycyjny dach dwuspadowy. W takim przypadku budowa przebiegnie szybciej i taniej. Zrezygnuj z piwnicy, która pochłania ok. 15% kosztów budowy. Całe szczęście mija już moda na kolumienki, wole oczka i wieżyczki. Zastąpiła ją prostota, która umożliwia rozsądne gospodarowanie pieniędzmi.
Czego należy unikać? Budynków o skomplikowanym kształcie z mnóstwem detali, balkonów i elementów dekoracyjnych. Wybierając projekt domu zastanów się czy potrzebujesz kominek w salonie, wannę z hydro-masażem lub rozległy taras.
- MATERIAŁY
Najtrudniej oszczędzać jest ma materiałach. Tutaj liczy się dobra jakość wraz z odpowiednimi parametrami. Nie chcesz przecież, żeby nowy dom szybko nadawał się do remontu. O wieloletnim sukcesie decydują materiały, z których powstaną ściany, stropy, konstrukcja dachu, instalacje i izolacje.
Szukając dobrego dostawcy odwiedź składy budowlane zabierając ze sobą projekt. Na miejscu otrzymasz zestawienie cen materiałów. Po kilku takich wycieczkach wybierz najkorzystniejszą ofertę. Dokonując zakupu w jednej hurtowni możesz liczyć na spory rabat i bezpłatny transport. Niektóre firmy oferują także możliwość zwrotu, jeśli podczas budowy zostaną niepotrzebne materiały. Oprócz hurtowni warto poszukać materiałów w korzystnych cenach także w sklepach internetowych.
Zastanawiasz się, gdzie wato kupić materiały budowlane? Proponujemy następujące hurtownie:
- TRANS Małogoszcz
- Euro-Dachy Wolica
- Domex Pińczów
- Budmar Domaszowice
- MEGABUD Morawica
Najwięcej można zaoszczędzić na materiałach wykończeniowych i wyposażeniu. Przede wszystkim na płytkach, podłogach, drzwiach wewnętrznych. Na początku można wykończyć tylko te pomieszczenia, które są niezbędne do zamieszkania, natomiast dodatkowe pokoje i drugą łazienkę „odwlec w czasie”.
- WYKONAWSTWO
Tutaj zdecydowanie warto poszukać sposobu na optymalizację kosztów. Powinien pomóc w tym kierownik budowy, który będąc dobrym fachowcem zadba o prawidłowe wykonawstwo.
Budując dom można ograniczyć się do minimalnego zakresu robót realizowanych przez firmę budowlaną, natomiast resztę wykonać we własnym zakresie.
Wybierając firmę budowlaną warto skorzystać z usług ekip budowlanych sprawdzonych i poleconych przez znajomych. Najtańsi fachowcy nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż dobra ekipa budowlana „się ceni”. Warto przeanalizować kilka ofert, ponieważ rozpiętości cenowe są znaczne. Jeśli firma nie dysponuje własnym ciężkim sprzętem, to trzeba będzie doliczyć także koszty jego wynajmu.
Planując oszczędności w przypadku wykonawstwa warto posłużyć się umiejętnością negocjacji.
Podczas budowy własnego domu życzymy powodzenia i dużo $$$$$$