Przyjechał kurier. Cieszysz się widokiem kolorowej teczki, długopisów, smyczy i innych gadżetów;) Zakupione 4 egzemplarze projektu typowego (z katalogu) są już w Twoich rękach i może zastanawiasz się co dalej… Nie radzimy iść z nimi do Starostwa albo Urzędu Miasta, aby złożyć wniosek o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie, bo jeszcze nic tam nie załatwisz. Dlaczego? Najpierw musisz zrobić adaptację posiadanego projektu. Spójrzmy prawdzie w oczy. Projekt, który nabyłeś to tak naprawdę są książki z obrazkami, a nie pełnowartościowa dokumentacja projektowa:| Teraz powinieneś udać się do projektanta i zlecić adaptację, aby otrzymać projekt architektoniczno-budowlany.
W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na często zadawane pytania dotyczące adaptacji projektu.
KTO MOŻE WYKONAĆ ADAPTACJĘ PROJEKTU?
Adaptację projektu muszą przeprowadzić osoby, posiadające odpowiednie uprawnienia do projektowania oraz aktualne zaświadczenie o przynależności do Izby Architektów lub Izby Inżynierów Budownictwa.
NA CZYM POLEGA ADAPTACJA PROJEKTU?
Adaptacja projektu jest najważniejszym etapem inwestycji. Polega ona na dostosowaniu projektu do konkretnej działki oraz wymagań określonych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub Decyzji o Warunkach Zabudowy.
Podczas jej wykonywania adaptujemy projekt do warunków i przepisów obowiązujących na Twojej działce. Musimy poznać wszystkie jej szczegóły, np. ukształtowanie terenu, nośność gruntu i poziom wód gruntowych. Analizujemy warunki klimatyczne danego miejsca w odniesieniu do strefy wiatrowej, śniegowej i strefy przemarzania, aby sprawdzić lub przeliczyć elementy konstrukcyjne budynku.
Na tym etapie możemy wprowadzić także zmiany w projekcie, aby lepiej dostosować budynek do potrzeb Twoich i Twojej rodziny:) Takie zmiany można podzielić na:
- zmiany istotne, które wpływają na konstrukcję, np. podpiwniczenie budynku, zmiana technologii budowy, jego wysokości, szerokości, długości, zmiana konstrukcji stropu itp.
- zmiany nieistotne, które są jedynie zmianami kosmetycznymi. Mogą one dotyczyć np. rozmieszczenia okien i drzwi, zmiany materiału pokrycia dachu, przeznaczenia pomieszczeń itp.
Planowany zakres zmian nanosimy na projekt. Następnie projektanci wszystkich branż przerabiają instalacje sanitarne, centralnego ogrzewania i elektryczne, uwzględniając wcześniej wprowadzone modyfikacje.
W momencie wykonania adaptacji projektu gotowego odpowiedzialność za projekt przechodzi na osoby adaptujące i są one traktowane jako projektanci danego budynku. Projekt typowy po adaptacji staje się projektem architektoniczno-budowlanym. Wraz z projektem działki tworzy on projekt budowlany, który składasz w odpowiednim urzędzie razem z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub ze zgłoszeniem budowy:D
Można spotkać się ze stwierdzeniem, że adaptacja projektu to tylko przybicie pieczątek i dodanie podpisów;) Jak widzisz, sprawa jest dużo bardziej poważna.
PROJEKT ZAGOSPODAROWANIA DZIAŁKI LUB TERENU
Projekt taki sporządza projektant na aktualnej mapie sytuacyjno-wysokościowej do celów projektowych. Taką mapę wykona dla Ciebie geodeta:)
Lokalizujemy na niej budynek na działce z uwzględnieniem istniejących i planowanych obiektów budowlanych, dojazdów do działki, pasów zieleni. Umiejscawiamy go także pod względem sieci infrastruktury, sąsiednich działek i stron świata. Dodatkowo analizujemy, czy obszar oddziaływania planowanego budynku będzie wykraczać poza działkę- ma to związek z możliwością budowania na podstawie zgłoszenia:)
JAKIE SĄ KOSZTY ADAPTACJI?
Koszty adaptacji projektu są zróżnicowane. Zależą one głównie od lokalnych cen takich usług oraz od ilości i stopnia trudności zmian wprowadzonych w projekcie typowym.
Jeśli adaptacja związana jest z poważnymi zmianami konstrukcyjnymi, może być konieczne przygotowanie aneksu do projektu w postaci rysunków zamiennych. Wtedy na pewno koszty wzrosną, z uwagi na pracochłonność takich modyfikacji:|
Chcąc oszczędzić na takiej usłudze powinieneś wybrać projekt ściśle dopasowany do działki, wymagań całej rodziny i obowiązujących przepisów. Taki projekt, który nie wymaga wprowadzania żadnych zmian lub są to tylko drobne przeróbki:)
Zdarzają się sytuacje, gdy koszt skomplikowanej adaptacji jest nieopłacalny i lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na projekt indywidualny. Taki projekt jest tworzony na indywidualne zamówienie i odzwierciedla oczekiwania właścicieli i możliwości posiadanej działki. Projekty indywidualne dają więcej satysfakcji, gdyż zdajemy sobie sprawę, że budowa domu jest jedną z najważniejszych inwestycji w życiu.
Zatem zakup projektu typowego „za jedyne 2.500 zł” to w rzeczywistości dopiero początek kosztów:(
Dziękujemy, że doczytałeś do końca;)
Masz pytania lub sugestie?
Napisz do nas lub skorzystaj z konsultacji w biurze:)